FAQ

Często pojawiające się pytania

 

Pytanie: Propagujecie ideę używania gotówki do realizacji należności. Czy to znaczy, że nie korzystacie z usług bankowych (systemów scentralizowanych)?

Odpowiedź: Korzystamy z usług bankowych tak jak inni obywatele, posiadamy karty płatnicze i cenimy łatwość korzystania z nich . Ideą którą propagujemy jest natomiast pozostawienie wyboru obywatelom do tego kiedy będą używać systemu bankowego, a kiedy anonimowego obrotu gotówkowego. Sprzeciwiamy się przedstawianiu społeczeństwa bezgotówkowego jako jedynej słusznej drogi i stygmatyzacji gotówki oraz innych anonimowych metod płatności jako anachronizmu oraz narzędzia przestępców.

 

Pytanie: Nie robię nic nielegalnego – dlaczego miałbym obawiać się tego, że wymuszenie korzystania z systemu bankowego do wszystkich operacji spowoduje powstanie nieusuwalne dziennika mojej aktywności ekonomicznej?

Odpowiedź: W rzeczywistości ludzie nie są biali i czarni, dobrze i źli. Każdy ma coś, czym dzieli się z bliskimi, ale nie chciałby, aby obce osoby o tym wiedziały. Jest to szersze pytanie o prywatność i możliwość podejmowania decyzji jak tą prywatnością gospodarujemy. Usunięcie gotówki spowoduje usunięcie możliwości wyboru. Polecamy również obejrzeć wystąpienie Glenn Greenwalda Dlaczego prywatność ma znaczenie

Over the last 16 months, as I’ve debated this issue around the world, every single time somebody has said to me, „I don’t really worry about invasions of privacy because I don’t have anything to hide.” I always say the same thing to them. I get out a pen, I write down my email address. I say, „Here’s my email address. What I want you to do when you get home is email me the passwords to all of your email accounts, not just the nice, respectable work one in your name, but all of them, because I want to be able to just troll through what it is you’re doing online, read what I want to read and publish whatever I find interesting. After all, if you’re not a bad person, if you’re doing nothing wrong, you should have nothing to hide.” Not a single person has taken me up on that offer.

Glenn Greenwald