W uznaniu gotówki

W uznaniu gotówki

Przeglądając ostatnio Internet w poszukiwaniu informacji o ograniczeniach w posługiwaniu się gotówką, natrafiliśmy na ciekawy artykuł Bretta Scote’a pod tytułem „In praise of cash”. Ja sami wiecie w sieci można już znaleźć wiele ogólnych artykułów w tej tematyce, lecz artykuł o którym wspominamy ma kilka elementów które go wyróżniają.

Po pierwsze, napisany jest spokojnym, stonowanym językiem i stara się dokładnie i obiektywnie przedstawia opisywane zagadnienie. Pasuje tym to innych artykułów które możecie znaleźć w dziale Artykuły. Drugim elementem, który zauważyliśmy po raz pierwszy wśród dostępnych materiałów, jest bardzo jasne rozgraniczenie i opisanie różnic pomiędzy publicznym pieniądzem w formie gotówki oraz prywatnym pieniądzem którego właścicielem są banki. Gdy przeczytacie stosowne akapity zapewne stwierdzicie, że jest to oczywiste. Ta oczywistość jednak zmienia sposób patrzenia na bezgotówkowość bankową.

Trzecim ciekawym aspektem artykułu jest nazwanie przeciwieństwa „cashless”. Cashless to chwytliwa nazwa i sami przez długi czas zastanawialiśmy się jak nazwać w równie chwytliwy sposób przeciwieństwo tego podejścia. Brett Scote w naturalny sposób opisując zależność bezgotówkowości od systemu bankowego tworzy nowe pojęcie przeciwstawne – „bankless”.

Jeszcze raz zachęcamy do zapoznania się z artykułem i kończymy cytatem z niego:

As unsexy and analogue as cash is, it is resilient. It is easy to use. It requires little fancy infrastructure. It is not subject to arbitrary algorithmic glitches from incompetent programmers. And, yes, it leaves no data trail that will be used to project the aspirations and neuroses of faceless technocrats and business analysts into my daily existence. It comes with criminals, but hey, it’s good old friendly normal capitalism rather than predictive Minority Report surveillance-capitalism

Dodaj komentarz